Kendinize Uygun Moda Renkleri Nasıl Seçersiniz

Renklerin de tıpkı insanlar gibi konuşabildiğini, her farklı rengin farklı bir anlam ifade ettiğini zamanla öğrendik. Çiçek alırken, giysi seçerken, hatta saç rengimizi değiştirirken bile bu anlamlardan yola çıkıyoruz çoğu zaman. Kendimizi, kişiliğimizi, zevklerimizi ve duygularımızı yansıtan renkleri üzerimizde taşımayı tercih ediyoruz. Sarının başarı rengi olduğu, önemli sınavlara girerken kişinin üzerinde taşıması gerektiği; yeşilin doğayı anımsatan ve dinginlik veren bir renk olduğu, mavinin umut ve huzurun rengi olduğu, kırmızının heyecan ve adrenalin gibi duyguları harekete geçirdiği, kahverenginin özgüvensizlik belirtisi olduğu çokça söylenir. Elbette bütün bunların dışında kişinin kendini nasıl hissettiği, kendine hangi rengi yakıştırdığı ve hangi rengi daha iyi taşıdığı da önem arz eder.

Doğru Renk Seçimi Yapmak

Üzerimizde taşıdığımız elbisenin daha şık durması ve kendini göstermesi isteniyorsa doğru renk seçimine özen gösterilmelidir. Burada devreye giren ölçütler ise, kişinin ten rengi, saç rengi, göz rengi ve kilosu olarak sıralanabilir. Örneğin beyaz tenli kişiler, soluk benizli bir görüntü oluşturmamak için açık renklerden, örneğin; pudra pembesi, kırık beyaz, krem rengi ve tonlarından kaçınmalıdır. Açık ten rengine sahip kişiler daha canlı bir görüntü elde etmek için kıyafetlerinde kırmızı, bordo, mavi, yeşil, siyah, koyu pembe tonları, koyu sarılar gibi renkler seçmelidir. Esmer veya buğday tenli kişilerse öne çıkmak, erişmek istedikleri güzelliği gölgelememek adına çok koyu renkler yerine canlı renkler veya beyaz gibi açık tonlara yönelebilirler.

Elbette dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise saç ve göz rengidir. Kızıl saçlı birinin kırmızı elbise giymesi, kişiyi her zaman güzel bir görüntüye ulaştırmayabilir. Ancak saçlarını vurgulamak için siyah bir giysi taşıması, istediği sonucu elde etmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra mavi gözlü birinin mavi elbise giymesi, gözlerini öne çıkaracak renklerde makyaj yapması, yeşil gözlü bir kişinin yeşil tonlarında giysiler tercih etmesi, özellikle özel günlerde kendisini yıldız gibi parlatmaya yetecektir. Bu ölçütlerin dışında renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kişinin kilosudur. Özellikle çağımızda kilo probleminin ne kadar büyük olduğunu, spor ve diyet listelerinin havada uçuştuğunu gözlemlediğimizde kilonun renk seçiminde ne kadar önemli bir ölçüt olduğunu görebiliyoruz. Özellikle beyaz gibi açık renklerin her zaman daha kilolu gösterdiği, bu konuda kurtarıcının ise siyah olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise, bölgesel kilo problemi olan kişilerde, saklanmak istenen kısımların giysinin genelinden farklı renk ve desenlerde olmasıdır. Bu şekilde dikkati o noktadan uzaklaştırıp dağıtmak mümkün olabilir. Genel olarak doğru renkler seçilmediğinde, kişinin üzerindeki parçalar ayrı ayrı çok güzel de olsa bir bütün olarak hoş bir görüntü sağlamak mümkün olmayabilir. Yapılması gereken, öne çıkarılmak ve vurgulanmak istenen kısmın dışında kalan bölgelerin sakin ve daha az dikkat çekici olmasıdır.

2017 Yılının Rengi

Pantone Renk Enstitüsü’nün yaptığı açıklamaya göre 2017 yılının moda rengi “yeşil” oldu. Her yıl belli bir rengin moda rengi olarak seçilmesi, bunun üzerine olumlu ya da olumsuz yorum ve eleştirileri de beraberinde getiriyor. Yeşilin yoğun ve karmaşık geçen bir yılda sakinlik vereceği ve yeşil renk giyenlere bu yönde pozitif etki yaratacağı ve tam da bu yüzden 2017 için nokta atışı bir renk olduğu da konuşulanlar arasında yer aldı. Kimi zaman mavi, kimi zaman bordo yılın moda rengi olurken, 2018 yılının moda rengi ne olacak zamanla öğreneceğiz. Moda; tepeden tırnağa bir bütündür ve belli başlı, kesin kuralları yoktur. Bu nedenle sektörün değişen dalgasına bire bir ayak uydurmak için hareket etmenin yanında, kişinin kendi zevkini konuşturması ve yalnız genel geçer kurallara göre değil kişisel kıstasları da temel alarak ilerlemesi gerekmektedir.
Share this story

  • Bir WordPress yorumcusu

    Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
    Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

BÜLTEN ABONELİĞİ